poniedziałek, 3 maja 2010

Zasada odwrotności kwadratu

Należy pamiętać iż natężenie światła maleje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości od źródła światła.

Co to oznacza?

Na poniższym schemacie zaznaczone są zmiany natężenia światła które w tym konkretnym przykładzie wynosi 500 stopoświec w odległości 1 metra od lampy.



Pomiar wzięty w odległości 2 metrów wskaże 125 stopoświec czyli 1/4 natężenia początkowego. W odległości 3 metrów spadnie do 1/9 itd.

Jeśli przyjrzeć się się wartościom natężenia zauważymy coś bardzo istotnego, a mianowicie im większa odległość tym mniejsza różnica spadków natężenia. Np. różnica natężenia pomiędzy 2-gim a 1-ym metrem wynosi 375 stopoświec podczas gdy pomiędzy 8-m a 7-ym już tylko 2 (około). Czyli im bliżej źródła światła tym dynamiczniej zwiększa się jego natężenie.



 W praktyce oznacza to iż lepiej używać jak najsilniejszych źródeł światła i starać się stawiać je jak najdalej od filmowanego obiektu. Aktor poruszający się w bezpośrednim sąsiedztwie lampy zmieniając swe położenie o krok może mieć nagle wypaloną twarz lub odwrotnie - prawidłowo oświetlona postać nagle okaże się niedoświetlona.

Jedyne źródło światła, które w praktyce nie stosuje się do tej zasady to... słońce. Przemieszczając się po powierzchni Ziemi nie odnotujemy zmian. Gdybyśmy wyskoczyli na Merkurego to może...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz