Należy pamiętać iż natężenie światła maleje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości od źródła światła.
Co to oznacza?
Na poniższym schemacie zaznaczone są zmiany natężenia światła które w tym konkretnym przykładzie wynosi 500 stopoświec w odległości 1 metra od lampy.
Pomiar wzięty w odległości 2 metrów wskaże 125 stopoświec czyli 1/4 natężenia początkowego. W odległości 3 metrów spadnie do 1/9 itd.
Jeśli przyjrzeć się się wartościom natężenia zauważymy coś bardzo istotnego, a mianowicie im większa odległość tym mniejsza różnica spadków natężenia. Np. różnica natężenia pomiędzy 2-gim a 1-ym metrem wynosi 375 stopoświec podczas gdy pomiędzy 8-m a 7-ym już tylko 2 (około). Czyli im bliżej źródła światła tym dynamiczniej zwiększa się jego natężenie.
W praktyce oznacza to iż lepiej używać jak najsilniejszych źródeł światła i starać się stawiać je jak najdalej od filmowanego obiektu. Aktor poruszający się w bezpośrednim sąsiedztwie lampy zmieniając swe położenie o krok może mieć nagle wypaloną twarz lub odwrotnie - prawidłowo oświetlona postać nagle okaże się niedoświetlona.
Jedyne źródło światła, które w praktyce nie stosuje się do tej zasady to... słońce. Przemieszczając się po powierzchni Ziemi nie odnotujemy zmian. Gdybyśmy wyskoczyli na Merkurego to może...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz